Pokud patříte mezi fanoušků Techareny nebo telefonů obecně, tak určitě víte, že na Galaxy S21 FE se čekalo skoro rok. Zcela očividně byl tedy tento model původně určen pro trochu jiný trh, což jde na pár místech poznat. Haptická odezva tu v podstatě není, rozhodně se nedíváte na původní modely S21, Pixel 6, Xiaomi Mi 11, OnePlus telefony nad 10 tisíc a podobně. Je tu zkrátka pro Samsung typicky nádherný rovný Full HD AMOLED panel se 120Hz frekvencí.
Jas může navíc také klesnout až na 1,8 nitu, což je nesmírně příjemné večer. Snapdragon 888 s 5G je pořád nesmírně silný procesor a vlastně nic s novější Snapdragonem 8 Gen 1 na našem trhu ani nekoupíte, a ještě nějaký ten měsíc to tak určitě zůstane.
Což bude patrně také tím, že S21 FE nedosahuje úplně takových výkonů jako ostatní a po 30 minutách hraní hodně náročné hry pocítíte pokles výkonu, aby chlazení stíhalo. Tady ovšem foťákům šéfuje Snapdragon namísto Exynosu a pokud nám srovnávací testy obou verzí S21 loni něco řekli tak to, že Snadragon si vede trochu líp. Na tohle téma doporučuji mimochodem když tak super video od Denyho Wingeta.
Tady je 8Mpx teleobjektiv s pravým 3x optickým zoomem, který pak upscaluje rozlišení na 12 Mpx, protože… prostě Samsung. Přál bych si, aby Samsung také ubral trochu na teplejších tónech, ale to se ani nestane. A 4K video ze všech tří zadních foťáků je opět minimálně na úrovni S21, ne-li v pár holdech, barvy, lepší.
A u něj měl zase Google vrazit možná raději nějaké peníze do kvality výroby a vyřešení softwarových problémů. Bohužel ale nemění společně s aplikacemi Samsungu barvy také aplikace Googlu, byť mění své ikony.
Nebo fakt, že S21 FE má už Android 12, takže teoreticky dostane o jednu aktualizaci systému víc díky své rovněž tříleté podpoře. Faktem zůstává, že jakmile původně řada S21 zmizí a zbyde letos jen FE, tak nemusíme naříkat.
FE je výborný pokračovatel rodu, a i letos velice dobrý mobil, který stojí za hodně velké zvážení. Teď neříkám, že musíte upgradovat z S20 FE, ale já bych to možná i udělal, pokud vám nevadí ta horší výdrž a láká vás to. Dostane hezčí a jasnější displej, stále u nás ten nejvyšší možný výkon, rychlejší paměti všeho druhu, opět delší podporu na tři roky a lepší foťáky. Pokud ale nechcete prodávat svůj starý mobil, jelikož třeba chcete mít pořád záložní, a S21 FE se vám hodně líbí, tak mám pro vás takový typ.
Neříkejte to Samsungu, ale… Můžete klidně rychle někde v bazaru koupit za pár stovek nějaký starým krám, hodit ho do výkupní akce a máte pořád tu slevu 4 tisíce korun v kapse. Upřímně, když se mě zeptáte, jestli bych vzal za 15 tisíc korun Xiaomi 11T Pro, OnePlus 9, Zenfone 8, Motorolu Edge 20 Pro, můj iPhone 12 nebo Galaxy S21 FE, tak se po Samsungu nestihne ani zaprášit. Otázkou nyní ale také je, s jakou akcí přijde na trh nová Galaxy S22 za měsíc a o kolik bude dražší. Nyní jsme teprve na začátku nové generace mobilů, zatímco FE je pořád z té loňské.
Pokud chcete teď koupit co nejlepší telefon kolem 15 tisíc korun, máte moje jednoznačné doporučení. Myslím si, že nás ovšem díky neustálým slevám ve finále překvapí svou houževnatostí.
158 Recenzí Samsung Galaxy S21 FE 5G
Telefon se prodává od začátku roku 2022 a kupoval jsem jej s vědomím všech jeho pozitiv i negativ.
Recenze Samsung Galaxy S21 FE – Skvěle vybavený, ale potěší fanoušky i cenou?
O více než rok později dorazil kvůli celosvětovým problémům s dodávkami komponent Samsung Galaxy S21 FE a právě jemu se v této recenzi podíváme na zoubek. Bílá krabička uchovává kromě samotného telefonu rovněž USB-C/USB-C nabíjecí kabel, nástroj pro vysunutí SIM slotu a základní manuály, těmi také výčet končí. Na zádech tak najdeme pěkně zpracovaný fotomodul, který má velkou výhodu v tom, že se u jeho okrajů nezachytává prach, a pochopitelně rovněž polykarbonát, jakožto oblíbený materiál zad pro Samsung. Plast má praktickou matnou povrchovou úpravu a minimálně v testované bílé variantě tak máte jistotu, že otisky prstů vás rozhodně trápit nebudou.
Správnou volbou byl podle mého názoru také kovový rámeček, který je rovněž matný, nejde tedy o nepraktickou kombinaci matných zad a lesklého rámečku nebo naopak jako například u iPhonů. AMOLED displej s podporou obsahu v HDR10+ nabídne podle mého názoru zcela dostačující uhlopříčku 6,4″, jemnost 411 PPI a 120Hz obnovovací frekvenci, kterou však můžete klidně vyměnit za 60 Hz, chcete-li šetřit procenta baterie. Z estetického hlediska potěší relativně tenké rámečky po všech stranách (brada je však samozřejmě o něco tlustší) doplněné o vycentrovaný průstřel, nad nímž se nachází téměř neviditelná mřížka hlasitého reproduktoru. Na do displeje integrovanou čtečku otisků prstů je spoleh a využít můžete také rozpoznávání obličeje, ačkoliv se jedná o podstatně méně bezpečný způsob odemykání. V takových případech však počítejte s citelnějším zahříváním, ačkoliv na tom S21 FE ve srovnání s některými jinými telefony vybavenými tímto procesorem není zase až tak špatně. Úložiště o velikosti 128/256 GB je v dnešní době již standardem, nabízí se však otázka, zda by fanoušci neocenili i slot pro paměťové karty, který schází. Baterie o kapacitě 4 500 mAh nijak neohromí, bezpečně však zvládne zprostředkovat jeden náročný den a méně vytížení uživatelé se mohou přehoupnout i na 1,5 dne. Fotky pořízené S21 FE tak nijak nepřekvapí, stále se můžete těšit na líbivé saturovanější barevné podání, dostatek detailů s minimálním šumem u hlavního fotoaparátu i ultraširokoúhlého objektivu.
Pokud hledáte mobil, který si poradí s většinou scénářů během focení a umí správně nastavit HDR, kontrast i expozici, nešlápnete s S21 FE vedle, viz přiložené ukázky. Samsung Galaxy S21 FE je vybaven hned od začátku nejnovějším Androidem 12 s nadstavbou One UI, kterou osobně považuji za jednu z nejlepších ve světě Androidu.
Těšit se tak můžete na známé ovládací prvky, pěkně zpracované notifikace, ale také nejrůznější možnosti propojení v rámci Smart Things a další. Samsung Galaxy S21 FE je v mnoha ohledech skvěle vybavený telefon, který má výkonný procesor od Qualcommu, povedený 120Hz displej, zvýšenou odolnost IP68 i skvělou nadstavbu One UI. Jeho jediným nedostatkem (z hlediska toho, co nabízí a za kolik, a samozřejmě i konkurence ve vlastních řadách) je možná snad jen až příliš ambiciózní cena. Pochopitelně si můžete Galaxy S21 FE zakoupit v rámci častých slevových akcí za podstatně méně nebo zvážit nákup například kompaktního ZenFonu 8, který je vybaven stejným procesorem, má však lepší reproduktory i ultraširokoúhlý objektiv s automatickým ostřením. Pokud vás oslovil zejména výkonný procesor, můžete promyslet nákup Motoroly Moto G200, kterou lze zakoupit již za 11,5 tisíce korun a přitom je vybavena ještě výkonnějším Snapdrgonem 888+ a 144Hz displejem, ačkoliv jen typu IPS LCD.
Samsung Galaxy S21 FE 5G recenze
Ta jsou z trochu jiného druhu plastu, o poznání příjemnějšímu do ruky, ovšem nevýhodou je pak daleko větší patlavost. LTPO a s tím spojený dynamický pád obnovovací frekvence až směrem k 1 či 10Hz se oproti původním předpokladům nekoná.
Prakticky je tak do příchodu řady S22 současný Samsung Galaxy S21 FE 5G asi momentálně nejrychlejším neohebným telefonem od Samsungu na našem trhu. Třeba z Pixelů Samsung adaptoval nástroj kouzelné gumy, která vám z obrázků odmaže nežádoucí objekty, celé prostředí se teď umí přizpůsobovat použité tapetě nebo v nastavení soukromí teď máte nový panel, kde rychle poznáte, které aplikace za posledních 24 hodin přistupovaly k fotoaparátu, mikrofonu nebo poloze zařízení a postupně tak můžete jejich práva pěkně rychle ořezávat.
V novém OneUI se také přestěhoval posuvník jasu displeje až úplně na spodní stranu a pokud vaše prsty jsou ohebné jak 8letá gymnastka, stačí lehký trénink a hravě zvládnete ovládat jas jednou rukou. Ta má shodnou kapacitu jako vloni, tím pádem 4500mAh a musím říct, že jsem čekal o trochu lepší výdrž, než byla skutečnost.
Ve finále jsem se dostal někam zhruba na půl cesty, to znamená jeden den plné výdrže telefon dá bez nějakého většího problému. Ty jsou celkem tři – hlavní, širokoúhlý a teleobjektiv s trojnásobným zoomem, tím pádem typově stejně jako vloni nebo u dospělé S21.
Večer už samozřejmě šíro ztrácí, stejně jako teleobjektiv, ale pokud zapnete noční režim, dokáže u obou foťáků vykouzlit velmi přijatelné fotky.
Teleobjektiv je asi vlastně největší ústupek proti dospělé S21 a v podstatě se jedná o ten stejný senzor, který byl použit už u předchozího Samsungu Galaxy S20 FE 5G, i když pravděpodobně dostal lepší optiku.
Každopádně jde o základní 8MP senzor interpolovaný na 12MP snímky a podle potřeby telefon přepíná mezi ním a výřezem z hlavního fotoaparátu. Jinak je barevné podání velmi dobré, dynamický rozsah skvělý a zkrátka takhle nějak by mohly točit všechny telefony kolem 15 tisíc korun.
Přichází totiž v tu nejméně vhodnou dobu – a to po Vánocích, kdy každý je finančně vyčerpaný, firmy potřebovaly své rozpočty utratit do konce roku, řada Galaxy S22 přijde za zhruba 3 týdny a každý je tak nějak mentálně nastavený se dívat dopředu právě na číslovku 22. Koneckonců výš s cenovkou ani výrobce nemůže, za necelých 18 000 Kč totiž prodává dospělou S21 a úplně níž bych momentálně cenovku také neočekával. Hodně bude samozřejmě záležet na preferencí každého jednotlivce, ovšem oproti Galaxy A52s 5G nabízí Galaxy S21 FE 5G rychlejší procesor, paměti a úložiště, lepší displej, co se týká čitelnosti na sluníčku a podpory přehrávání HDR obsahu v Netflixu, lepší IP68 ochranu oproti IP67, tři plnohodnotné foťáky vyšší kvality, podporu bezdrátového nabíjení a samozřejmě přichází již s Androidem 12, což by mělo v rámci 3leté podpory znamenat o jednu velkou aktualizaci navíc.
Recenze Samsung Galaxy S21 FE: opět trefa do černého
Když v roce 2020 vydal Samsung odlehčenou vlajkovou loď Galaxy S20 FE, nejspíš netušil, že to bude bestseller. Na uvedení této edice jsme si museli počkat o něco déle, a to pravděpodobně kvůli stále probíhající čipové krizi. Jak se podařilo navázat na velice úspěšný model S20 FE a jaké jsou rozdíly oproti základní Galaxy S21(+)? U předchozí generace jsem si stěžoval, že v krabičce najdeme pouze nabíjecí kabel a 15W adaptér, ale letos chybí i ta nabíječka. Ano, Samsung najel na tento podivný trend a do balení už toho moc nedává, byť mnohem levnější telefony mnohdy mívají i 30W adaptéry. Líbí se mi zaoblenější křivky, zejména rohy jsou oblejší, a telefon nepůsobí tak hranatě jako předchozí „eféčko“. Plast se nikde neprohýbá, je tvrdý a dle první zkušenosti bych vůbec neřekl, že to není sklo. Musím pochválit matný povrch, který jsem si užíval, a dle mého názoru se jedná o krok správným směrem. Celkově jsou ale rámečky o dost tenčí než u S20 FE, díky čemuž je telefon nižší. Zachován byl kruhový výřez pro selfie kamerku, který je naštěstí drobný a nijak zvlášť nevadí.
Letos si zájemci musejí vybrat pouze ze čtyř barev, které jsou docela nudné. Dále můžete volit mezi klasickou bílou, olivovou a konzervativnější uživatelé ocení decentní černou.
Samsung Galaxy S21 FE nabízí plochý displej s úhlopříčkou 6,4 palce, což znamená mezigenerační pokles o jednu desetinku. Displej disponuje sytými barvami, skvělými pozorovacími úhly a bezproblémovou čitelností na přímém světle, a to díky maximálnímu jasu až 1200 nitů. To funguje naprosto bezchybně, dokonce při jakémkoli natočení telefonu, a i za horších světelných podmínek překvapí svou rychlostí. Nechybí ani podpora 15W bezdrátového nabíjení a funkce reverzního dobíjení Wireless PowerShare, avšak pouze s výkonem 4,5 W.
Neustále jsem měl zapnutou Wi-Fi, Bluetooth připojené k hodinkám či sluchátkům a aktivní mobilní data. Během více než týdenního testování, které je zcela dostatečné na určení výdrže baterie, mi pokaždé, když jsem se vrátil večer domů, smartphone ukazoval ještě přes dvacet procent zbývající energie.
Řekl bych, že při běžném používání se dá v pohodě dostat až na dvoudenní výdrž, avšak toho lze dosáhnout pouze s nižší obnovovací frekvencí, vypnutým Always-on displejem a aktivním tmavým režimem. Hlavní 12MPx se světelností f/1.8, optickou stabilizací, ohniskovou vzdáleností 26 mm, velikostí čipu 1/1,76“ a funkcí Dual Pixel PDAF Hlavní fotoaparát musím pochválit za slušnou ostrost, věrné barvy, vysokou úroveň detailů, skvělý kontrast, velký dynamický rozsah a nízkou míru šumu. Jen jsem si všiml, že pravá část bývá u některých fotografií rozostřená a rozmazaná. Díky umělé inteligenci dokáže Galaxy S21 FE rozpoznat až 30 typů fotografovaných scén a upravit nastavení barev, tónů nebo doporučit vhodný režim a ideální kompozici. Širokoúhlé snímky jsou vcelku dobré, i když díky fixnímu fokusu nedosahují takových kvalit jako primární snímač.
Pochválit musím portrétní snímky a fotografie pořízené selfie kamerkou, ty patří k tomu nejlepšímu, co přední fotoaparáty pořizují. Byl zde totiž použit opravdový trojnásobný optický zoom na rozdíl od 64MPx snímače, u kterého docházelo pouze k výřezu a softwarovému čarování. Zjistil jsem, že když prstem zakryji hlavní fotoaparát a mezi rychlými přepínači zvolím 3x zoom, tak na obrazovce je černo. I tak jsem rád, že je to opravdový teleobjektiv, který se hodí i při natáčení videa.
Při focení v šeru, za zhoršených světelných podmínek a ve tmě je kvalita snímků více než slušná. Ke zlepšení snímků lze využít nočního režimu, který fotografovanou scénu vyfotí s delší expozicí (z ruky až 7,5 sekundy pořídí až 30 snímků, většinou fotí ale jen 2 sekundy) a následně snímky vylepší za pomoci softwaru.
Software umí automaticky rozpoznat, pokud je telefon umístěný na stativu – v tomto případě nabídne čas v rozsahu 30–240 sekund. Tento proces trvá bohužel docela dlouho (odhadem až 5 sekund) a během testování mě to celkem štvalo. Mně osobně to vůbec nevadí, protože ze zkušeností vím, že se stejně jedná o marketingový tah na spotřebitele.
Pokud budete chtít natáčet i širokoúhlým fotoaparátem nebo teleobjektivem, musíte snížit snímkování na 30 fps (to platí i pro Full HD rozlišení). Nechybí ani záznam super slow-motion videa se snímkováním až 960 fps nebo možnost nahrávat video v HDR10+. Samozřejmě nechybí ani super stabilizátor obrazu, který využívá širokoúhlého snímače, a záběry se poté velice podobají těm z GoPro kamerky.
Samsung Galaxy S21 FE má hned několik lákadel, ale na rovinu říkám, že fanoušky značky bude oproti základním modelům S21 a S21+ nejvíce přitahovat výkonnější Snapdragon 888. Někomu mohou vadit i polykarbonátová záda, chybějící ochranná fólie a pouze čtyři barevné varianty, které jsou navíc mdlé a nepříliš výrazné. Design zadní strany se mi ale hodně líbí a její matný povrch je naprosto fantastický.
Výdrž je dobrá, ale musíte počítat s tím, že při větší zátěži se jedná pouze o, jednodenní smartphone.
Fotoaparáty se prakticky nezměnily, proto tento telefon patří k těm nejlépe fotícím na trhu. Samsung Galaxy S21 FE není o tolik levnější než S21/S21+, ale velikostně je tak nějak uprostřed, takže pěkně zapadá do portfolia výrobce. Konkurentem může být OnePlus 9 (Pro), Google Pixel 6, Sony Xperia 5 III nebo Xiaomi Mi 11. Až do konce měsíce probíhá akce s možností výkupu vašeho starého telefonu, za který můžete na Galaxy S21 FE získat slevu ve výši až 4 000 Kč, a telefon vás tak vyjde na příznivých 15 000 Kč. Zákazníci, kteří si nový model koupí do konce ledna 2022 nebo do vyprodání zásob, navíc získají pojištění Samsung Care+ na dobu jednoho roku, které kryje jedno náhodné poškození mobilního telefonu (například poškození displeje pádem dle podmínek pojištění) se spoluúčastí ve výši 1 499 Kč.
Be First to Comment